תביאו שלושה, תביאו שלושה ילדים 67


YNET ציטטו היום הודעה מפורום "גישור במשפחה" על דף הבית, ומאז שקראתי אותה יש מהוּמה בנפשי.

אשה מבקשת עצה, יש לה שני ילדים קטנים, והיא בהריון לקראת לידה ובדיוק עכשיו בעלה החליט שנשבר לו מזה שהיא לא מפרגנת לו ולא מבינה אותו, ומהלחץ שלה ליותר נוכחות שלו בבית, והוא החליט לעזוב אותה ואת המשפחה. ברקע יש סיפור משנה מקומם יותר.

 

מעבר לדחף הבסיסי לעבור על הבן זונה עם משאית, זה מעורר מחשבות נוגות על עומק הבור שבו כולנו מצויות כשאנחנו אמהות, על עומק התלות, ועל העול שכרוך על כל אחד מבני הזוג, עול כזה שלפעמים מעביר אנשים על דעתם – אם זו הייתה שם אי פעם. אם הבינו בכלל את המשמעות של המושג משפחה והויתורים שהיא מחייבת מהם.

בחג האחרון נשאלתי על ידי בת משפחה אם אין לי תוכניות להביא ילד שלישי, וכשעניתי שחד וחלק, לא ולא! קיבלתי תגובה שחבל, ושלה נראה ששלושה ילדים זה כבר באמת משפחה. אין בליבי כעס עליה, הנימה לא הייתה שיפוטית כלפי, אלא משקפת את האיוולת שבסטנדרט הישראלי, שלושה ילדים, מודל מנצח למשפחות, והנה, חלק גדול מהן משפחות אבודות, משפחות קורסות, גם כשהן נותרות יחד, משפחות שבהן הפרט לא יודע איפה הוא נגמר ואיפה מתחיל הקולקטיב המשפחתי.

לרוב האנשים – ולגברים במיוחד לדעתי – אין מושג קלוש ברמת התובענות שילדים קטנים מביאים לחייהם, ובמחיר שתתבע מהזוגיות, בשלב הילד השני והשלישי רוב הגברים נמצאים במירוץ קריירה מאומץ במיוחד. ולקיים את הפנטזיה של שלושה ילדים כשאין מבן הזוג מספיק תמיכה בנוכחות שלו, ובשיתוף שווה בעול, זו טעות מהותית של נשים, המסכימות להפרות את רחמן במה שאולי יביא להן את הקש שישבור את הגב הרעוע ממילא. אמרתי לבת המשפחה, אני רוצה להספיק לעשות עוד הרבה דברים, ילד נוסף פשוט יחסל לי את התוכניות האלו. נדמה לי שהיה צער מסוים בעיניה, אבל לא צריך לדאוג, אחרות ימלאו את המאזן הדמוגרפי ואת החזון הישראלי האוטופי במקומי.

 

….

היום בשעת דמדומי ערב, שמיכת צמר-עננים אפורה בחוף ים גרעיני,  התכנסה ועטפה אותי לכמה רגעים על טבעיים, הערפל היה אני.  

 

 

 


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

67 מחשבות על “תביאו שלושה, תביאו שלושה ילדים

 • אלף

  שיש כבר שני ילדים, ואז אחד מבני הזוג רוצה לסגור סוף סוף את הבסטה, בשעה שלשני ממש מתחשק עוד אחד. זהו פער לא קל לגישור.

 • לונה

  מישהו צריך לכתוב פעם על החברה הסופר-שמרנית שאנחנו חיים בה והלחצים שהיא מייצרת. זה די מדכא לשמוע ממך שאם לא מספיק שאני (ידועה בציבור) צריכה להדוף לחצי חתונה השכם והערב, שחברתי הנשואה ללא ילדים צריכה להדוף לחצי ילד ראשון, שבעלת ילד אחד צריכה להדוף לחצי ילד שני, אז גם אחרי שני ילדים הלחץ לא נפסק?!

  דודו, התגובה שלך מעידה לדעתי על חוסר הבנה. תאמין לי שאם היה מדובר בבת משפחה אחת ששאלה פעם אחת זה לא היה כזה עניין. אצלי לא עובר אירוע משפחתי אחד בלי דיון בנושא, שלא לדבר על מכרים מזדמנים שפוגשים ברחוב. וזה קשה.

 • ריקי

  גם אני ידועה בציבור. מזמן הפסיקו לשאול למה אנחנו לא מתחתנים. ככה!
  פתאום אני קולטת שזה שקנטרתי את חברתי הטובה בעלת השלושה ילדים שאמרה שהיא רוצה עוד, זה באמת לא יפה.

 • ריקי

  אפשר, אין ספק, ומי שרוצה עוד, אין לי אלא לא להתערב, שלא כפי שעשיתי במקרה החברה, זכות כל אחד לנהל את חייו. אבל העניין הכלכלי הוא חלק מזה, כל ילד בעצם לוקח את הרווחה שיכול לספק הכסף הזה, עניין של סדרי עדיפויות. חוץ מזה, תא צודקת – עלות המחיה פה מטורפת לחלוטין

 • לירון! פיין! ת'נקיו.

  ואני בעל מעורב.
  זה תובעני ומתגמל.

  אנחנו לגמרי חושבים על הרביעי. ונבהלים מהמחשבה…

 • דנה

  הפלא ופלא, בעולם עוד לא שמעו שהנשים הישראליות אגרסיביות וכוחניות יותר מכל הנשים בעולם.
  האמריקני חושב את זה על בנות ארצו דווקא:

  Top Ten Reasons Why American Women Suck

  1) Selfish – to the point where they don't know the difference between love of self and plain downright greed–and drilled into believing that whatever happens is the fault of whatever man is in their life because of the feminist crud drilled into them by the cadre of asexual closet cases called "therapists" who appear on "Ricki", "Oprah" or other such electronic drivel

  2) Deluded – into thinking they "deserve" a rich, model-handsome husband who will "take them away from all of this"–whatever the "this" might be–and leading to resentment when they discover that the universe does NOT revolve around them

  3) Angry – ALL the damn time about things which are so far out of their control as to be nonsensical–and constantly wanting to "discuss" this mind numbing drivel ad nauseam

  4) Psychotic – multiple personalities in the same woman – as "Nomad" put it in the "Star Trek" episode: "Woman…a mass of inconsistencies…", and also when the feminist voices in their heads start with the regrets and victim acculturation

  5) Worthless – anything that does not immediately resolve itself in her favor or to her benefit is meaningless to her, especially husband and family

  6) Lazy – drilled into their head that they "deserve" a maid, nanny and personal slave to take care of every detail – and that their husband/boyfriend is REQUIRED to cater to their each and every mindless whim

  7) Resentful – especially of other women who have things that they do not, in material, spiritual and esoteric senses

  8) Greedy – to them, "housekeeping" means getting the house in the divorce (thanks to Zsa Zsa for that immortal line) and sucking the guy for every last cent, even if they had nothing to do with the building of the nest egg

  9) Mindless – constant, irritating, idle prattle about topics they read about in some women's magazine and then become instant experts–particularly pop psychology and the latest crap they see on "Oprah" or "Ricki"

  10) Vain – believing that they are irresistible to everything in pants and therefore are allowed to behave sluttish and without any honor.

  ותראה מה אומר הבריטי על הנשים בארצו

  young Uk women have the highest levels of alcohol abuse, STDs, obesity and unplanned pregnancies in Europe. Their unruly behaviour can ruin nights out if you want a quiet drink or a meal.

  The costs they impose on the health service, police and social services are so unnecessary and the damage they do to their health reduces their chances of a long and happy life, seems such a waste to me.

  Too many unfeminine ladettes – If I wanted a bloke, I'd get a real one! But I'm no pedał!!!

  Fortunately most non-British women still behave like real women, which is why I mostly go for Asian and Mediterranean women these days. English women think they are so superior to the rest, but they aren't worth the effort.

  ישראלים אומרים אותו הדבר על הנשים בארצם. מזהה פה מגמה?

 • השוביניסט

  כמובן. וכל הכרוכיות שמצווחות כאן למולו רק מאמתות את התיזה שלו. שילוב של יבוא מאוחר של הפמיניזם, נטיה כל-ישראלית לתגובת יתר היסטרית בכל עניין, וה"מגיע לי" המפושט לכל תחום, כל אלו אכן מתמצקים לכלל תערובת לא נעימה של פמיניזם קולני ומוקצן, טרוניה מתמשכת וכו' וכו'. ואולי זה פשוט חוסר הנימוס הרגיל במקומותינו שפושה גם למערכות היחסים המשפחתיות. כולל קללות וכו'.

 • בועז

  אין בי שנאת נשים.

  ואפשר להגיד "לא, לא, לא" – ואפשר להסתכל למציאות בעיניים.

  ישראל מדינה כוחנית, שאינה מאמינה בעדינות, בנימוס, בהתחשבות ובתקשורת שקטה.

  לכן גם הנשים אינן חפות מכך, והן צעקניות יותר ותוקפניות יותר ושונות בתכלית מהנשים האירופאיות שיצא לי להכיר (והייתי פעם-פעמיים במדינות שונות, במהלך חיי).

  גם אם תטמני את הראש 100 פעם בחול, זה לא ישנה את העובדות. והעובדות קשות הן.

 • אלון

  הורות הינה הדבר הכי טבעי בעולם ועם זאת – אולי אינה כל כך טבעית. אולי זהו מיתוס שמותר להרהר בו… הורות דורשת עבודה מתמדת.

 • ארנוזת

  התגלגלתי לכאן כבר לא זוכרת איך ופוף אבדה לי שעה 🙂
  אני מוצאת את עצמי פה בשאלות והדילמות, מתעצבנת על תגובות, מזדהה לגמרי, אוספת נקודות למחשבה – מרתק פה, ותודה על זה!

  רציתי לומר שבחוויה שלי חושבים ומתכננים ומחפשים מה נכון ומתי הרגע וכל הדברים ההגיוניים האלו, ותכנון זה טוב! אבל אז זה פתאום קורה וכל השיקולים נדחקים הצידה, ויש את הקסם הזה שהוא עוד מישהו איתנו, עוד אישיות שמצחיקה, מרגשת, מלמדת, או סתם שום דבר מיוחד, פשוט היא וזהו, וכל השאר אבק.

  ילד זה לא לישון איזה שנתיים, חרדות, כסף שאין, רופאים, מושב באוטו, מאזן דמוגרפי…
  אבל כשהוא כבר נמצא זה ברור שהדברים האלו הם שוליים. כן, צריך לחשוב עליהם ולקחת בחשבון, אבל הם שוליים לחלוטין.

  אין לי ביקורת על דברייך, להפך – אם משהו קיבלנו מהפמיניזם (חוץ מעבדות בפרך) זה את ההכרה בזכותנו לתכנן את המשפחה ואת הקצב שמתאים לנו, ואת זה שזה לא העניין של אף אחד מתי וכמה מתאים לנו.

 • מרב

  כמי שבאה ממשפחה עם ארבעה ילדים זה תמיד נראה לי מעט מדי ואם לא הייתי מתחילה מאוחר היו לי בטח ארבעה. כן, זה יקר, כן זה קשה, כן זה תובעני אבל לא היינו עשירים עם שניים ואנחנו לא עשירים עם שלושה. לא היה לנו בית משלנו עם שניים וכו'. אני באמת לא חושבת שהעול הכלכלי הוא הסיבה לא ללדת עוד ילד (ותסלחו לי אבל אני מקיאה מהביטוי 'להביא עוד ילד'. להביא מאיפה, מהמכולת, מצער בעלי חיים?). העול הנפשי שמוטל בדרך כלל על האמא המודרנית (אל תעלבו, גברים) הוא עצום. הצורך גם להיות אמא מספיק טובה, גם להתפרנס, גם למצוא זמן לעצמך גובה מחיר מאוד גבוהה ובאמת צריך לחשוב הרבה לפני שהופכים למשפחה (עם אחד, שנים או שלושה). אבל בואו לא נגזים, תוך כמה שנים הם גדלים והייאוש הופך הרבה יותר נוח. הגדול שלי תיכף עוזב את הבית ושלושה זה נראה לי מעט כל כך פתאום …

  ויחד עם זאת, לי זה שווה. כל ילד הוא עולם ומלואו והעובדה שיש לי שלושה עולמות כאלו בבית הופך אותי להכי עשירה בעולם.

 • julia reilly

  We have 20+ years experience in the IT industry especially eCommerce. We believe in building long-term relationships and making certain that our clients succeed in all their goals because their success is our success.

 • Capital Billing Service

  Ive been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Studying this info So i am happy to express that Ive a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot no doubt will make certain to do not disregard this site and provides it a glance on a relentless basis.

 • Robert Farwell edward jones

  Id personally declare this site article is utterly amazing, thanks a lot much to the helpful content present to people, remember to carry on and produce this sort of content. Thanks a lot yet again. Wonderful operate throughout Site.

 • julia reilly

  This is very interesting, Youre a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your website in my social networks!